Co to jest chmura publiczna?

Definicje chmury publicznej mogą być rozbieżne w zależności od źródła, ponieważ można do tego terminu odnieść się na dwa sposoby. Pierwszy charakteryzuje chmurę jako rodzaj zdalnego uruchamiania mocy obliczeniowej dzięki centrum danych dostawcy. Drugi odnosi się natomiast do sposobu działania chmury. Aby definicja była pełna, należałoby przedstawić oba te zagadnienia. 

Chmura publiczna, jak każdy rodzaj chmury, udostępnia klientowi zasoby it dzięki połączeniu z internetem. Opłaty pobierane są za stopień wykorzystania mocy obliczeniowej. Infrastruktura chmury publicznej należy do sprzedawcy usług chmurowych, ale dostępna jest dla wszystkich, którzy chcą jej używać. Chmury publiczne mogą być bowiem zarówno bezpłatne, jak i sprzedawane w modelu on demand / pay as you go, czyli w modelu sprzedaży na żądanie. W tym drugim przypadku klient płaci za wykorzystaną moc, nie za dostęp do usług. 

Jak działają chmury publiczne? 

Chmury publiczne w całości opierają na zasobach osób trzecich. Moc obliczeniowa dostępna jest publicznie za pośrednictwem internetu. Chmura publiczna zapewnia dużą skalowalność i pozwala użytkownikom na korzystanie z tych samych wirtualnych zasobów bez utraty prywatności danych. 

Korzystanie z chmur publicznych jest proste. W przypadku płatnych rozwiązań klient wybiera zasoby i usługi, z których chce skorzystać. Nie płaci za dostęp do nich, ale za rzeczywiste zużycie zasobów. Niekiedy rozwiązania chmury publicznej wykorzystywane są w środowisku hybrydowym, o czym przeczytasz w dalszej części artykułu. 

Jak korzystać z chmur publicznych? 

Chmura publiczna ma szerokie zastosowanie. W zależności od branży i celów można ją wykorzystać na co najmniej kilka sposobów. Najczęstsze z nich to: 

  • Dysk w chmurze, backup i archiwizacja 

Ważne dane można przechowywać w chmurze, dzięki czemu nie ma ryzyka ich utraty. Dla firm, które muszą przetwarzać duże ilości danych, jest to duże odciążenie zarówno sprzętowe, jak i to dotyczące bezpieczeństwa. W chmurze można tworzyć też backupy (kopie zapasowe), które uratują niejedno przedsiębiorstwo, gdy dojdzie do awarii sprzętu. 

  • Środowiska dev / test 

To najczęstszy sposób korzystania z chmury publicznej w firmach, które zajmują się budową własnych aplikacji i stron www. Dzięki dostępowi do zasobów wirtualnych programiści mogą używać środowisk specjalnie dostosowanych do ich potrzeb i robić to dokładnie przez taki okres, jakiego wymaga praca nad danym zadaniem. 

  • Hosting

Utrzymywanie aplikacji i stron www w chmurze nie tylko ułatwia pracę, ale zwalnia też firmę z inwestycji w kilka dedykowanych serwerów. 

  • Skalowalna infrastruktura 

Firmy, które mają zmienne potrzeby w zakresie pojemności, mogą cieszyć się skalowalnością dzięki chmurze. To rozwiązanie, które pomaga w oszczędzaniu i jednocześnie zaspokaja wewnętrzne potrzeby klienta w zależności od aktualnie prowadzonych działań. 

Inne sposoby korzystania z chmury publicznej odnoszą się przede wszystkim do zarządzania danymi lub używania budowania aplikacji. Warto wymienić: możliwość prowadzenia dokumentacji z wykorzystaniem zasobów wirtualnych, pocztę elektroniczną, komunikację (zarówno proste komunikatory, jak i zaawansowane systemy konferencyjne), rozwiązania wspierające crm, czyli customer relationship management. 

Chmury publiczne w środowiskach hybrydowych 

Niekiedy firmy posiadają już własną infrastrukturę it, z której są zadowolone i nie chcą jej zmieniać. Zauważają jednak potrzebę dodatkowej mocy obliczeniowej. Rozbudowa obecnej infrastruktury mogłaby być kosztowna i niestety dość ryzykowna. Wówczas rozwiązaniem takiego problemu może być wykorzystanie public cloud. 

Kiedy dochodzi do połączenia chmury publicznej z prywatnymi zasobami mówimy o tzw. Środowisku hybrydowym. Klient nie inwestuje wtedy w nowe serwery – wykorzystuje usługi chmurowe i ich moc obliczeniową w połączeniu z już posiadanymi rozwiązaniami. W oktawave chmura publiczna w środowisku hybrydowym wprowadzana jest bez ingerencji w aktualnie używane serwery. Jest to możliwe dzięki automatyzacji wszystkich procesów. 

Korzyści dla biznesu 

Public cloud niesie ze sobą wiele korzyści dla biznesu i to niezależnie od branży. Co ciekawe, cloud computing sprawdza się nie tylko w światowych korporacjach, ale również w startupach. Z tegorocznego raportu oktawave i idg wynika, że ponad połowa firm w polsce (52 proc.) Korzysta z chmury publicznej lub planuje jej wdrożenie. Takie zainteresowanie nie bierze się znikąd, a wynika z realnych korzyści: 

  • Wydajne centrum danych i ciągłość procesów biznesowych 

Chmura publiczna sprawdza się wszędzie tam, gdzie istnieje zapotrzebowanie na wydajne systemy informatyczne. To częsty problem firm rozwijających się, których infrastruktura it musi dostosowywać się do ciągłych zmian. Posiadane serwery mogą nie podołać takim wyzwaniom, hamując tym samym rozwój firmy i zaburzając ciągłość procesów biznesowych. Chmura publiczna usuwa te problemy, zapewniając dostęp do wydajnych i sprawdzonych rozwiązań. 

  • Oszczędność czasu i pieniędzy 

Dostęp do chmury publicznej możliwy jest z dowolnego miejsca na świecie i nie wymaga prowadzenia skomplikowanych procesów informatycznych. W przeciwieństwie do budowania własnej infrastruktury it, która jest kosztowna, a cały proces budowy czasochłonny, public cloud pozwala zaoszczędzić. 

  • Lepszy obieg dokumentów między podmiotami 

Jeśli firma współpracuje przy projektach z innymi podmiotami, musi w jakiś sposób dzielić się z nimi opracowanymi danymi. Tutaj również niezwykle pomocna jest chmura publiczna, dzięki której można łatwo i szybko upublicznić swoje działania. 

  • Skalowalność na żądanie 

Firma korzysta z zasobów chmury publicznej wtedy, kiedy ich potrzebuje. Nie musi na stałe inwestować w serwery, których być może już więcej nie użyje. 

Chmura publiczna to rozwiązanie dla niemal każdej firmy. Warto ten fakt podkreślić, ponieważ niektórzy przedsiębiorcy sądzą, że skoro ich zapotrzebowanie na moc obliczeniową jest niewielkie, to własna, prosta infrastruktura it w zupełności wystarczy. 

Tymczasem chmura publiczna to nie tylko dostęp do zasobów wirtualnych wykorzystywanych przez środowiska programistyczne. Wiele firm wykorzystuje ją z myślą o zwiększeniu efektywności zarządzania biznesem oraz poprawie bezpieczeństwa danych. 

Dostawcy chmur publicznych 

Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na usługi chmurowe rośnie również ilość ich dostawców. Globalni dostawcy chmur publicznych to: amazon, microsoft i alibaba. Lokalnie w polsce prym wiedzie chmura oktawave, wykorzystująca infrastrukturę zlokalizowaną w trzech centrach danych. 

Amazon 

Usługi chmurowe amazon noszą nazwę amazon web services, najczęściej przedstawiane są po prostu jako aws. Amazon dostarcza różne usługi chmurowe podzielone na odpowiednie konfiguracje. Aws oferuje wiele usług dodatkowych w modelu chmurowym, m.in. Bazy danych, serverless. Określoną ilość mocy obliczeniowej można przetestować za darmo, ale nie starczy ona wymagającym środowiskom. 

Microsoft

Microsoft dostarcza usługi chmurowe pod marką azure, który umożliwia uruchomienie kilkadziesiąt konfiguracji maszyn wirtualnych podzielonych na grupy o różnej wydajności. Obsługuje przede wszystkim systemy microsoft windows, ale także systemy linux. Opłaty rozliczane są za minuty, dlatego azure sprawdza się doskonale w wykonywaniu krótkich zadań obliczeniowych i przeprowadzaniu szybkich prac testowych. 

Alibaba

Alibaba cloud należy do chińskiej korporacji technologicznej alibaba group. Poza azją nie jest tak popularnym rozwiązaniem jak chmura aws czy azure, ale odnotowuje z roku na rok duże wzrosty sprzedaży. Oferuje szeroki wachlarz usług chmurowych na podobieństwo portfolio aws. Jest tam miejsce zarówno produkty iaas, jak i rozwiązania dla ai, iot czy devops.