backup danych w chmurze

Bezpieczny backup danych w chmurze

Dawniej dzielono ludzi na tych, którzy robią backupy i będą robić backupy. Dziś głośniej jest o takich, którzy robią je w chmurze lub będą je robić w chmurze. Co się zmieniło? Informacje stały się najważniejszym zasobem w biznesie. A do ich skutecznego przetwarzania, zabezpieczania i odzyskiwania coraz częściej wykorzystuje się możliwości chmury obliczeniowej.

BACKUP W „STARYM ŚWIECIE”?

Klasyczną metodą przechowywania danych jest backup taśmowy. Stał się popularny w latach sześćdziesiątych i funkcjonuje do dzisiaj. Taśmy nie należą do drogich nośników i po zapisie możemy je umieścić w szafie lub sejfie. Są też bardzo trwałe i nie wymagają stałego miejsca w macierzy. Jednak wysoki czas, jaki jest potrzebny, aby odzyskać z nich dane (RTO), sprawia, że odgrywają coraz mniejszą rolę w czasach kurczących się okien backupowych.

Z czasem taśmy zyskały konkurencję w postaci dysków twardych. Posiadają one dużo lepszy czas odzyskiwania danych (RTO) oraz wskaźnik RPO (współczynnik, który określa, o jaki maksymalnie czas musielibyśmy się cofnąć w wypadku wystąpienia awarii). Dyski pozwalają nam na zapisy mniejszych ilości danych, a co za tym idzie, częstsze przeprowadzanie krótszych okien backupowych. Jednak ich podstawową wadą jest awaryjność – podatność na uszkodzenia, możliwość wystąpienia błędów w zapisie danych i krótsza żywotność.

Niekiedy duże firmy decydują się na replikację środowiska w zdalnej lokalizacji. Zastosowanie replikacji synchronicznej pozwala na posiadanie tych samych danych w obu centrach. Gdy wystąpi awaria, można automatycznie przełączyć się na zapasowe środowisko, bez przestoju w funkcjonowaniu systemu. Jest to jednak niezwykle kosztowne rozwiązanie, wymagające wykorzystania odpowiedniej technologii, sprzętu, dodatkowej powierzchni oraz zatrudnienia wykwalifikowanych pracowników dbających o funkcjonowanie struktury.

Coraz popularniejszą alternatywą dla tradycyjnych rozwiązań staje się wykorzystanie możliwości chmury obliczeniowej i usługi Backup as a Service.

CO TO JEST BAAS?

Backup as a Service (BaaS) to nowoczesne rozwiązanie w zakresie zabezpieczania danych. Nie potrzebujemy do niego własnego sprzętu, ani działu IT. Zamiast zgrywania backupu na tradycyjne nośniki (np. dyski twarde lub taśmy magnetyczne), wykupujemy usługę wykonywania całego procesu przez zewnętrzną firmę. Kopie są wykonywane przez łącze internetowe – zgodnie z zapotrzebowaniem klienta, który definiuje charakterystykę usługi. Następnie są one przechowywane przez usługodawcę w chmurze, co zapewnia nam stały dostęp i całkowite bezpieczeństwo przed utratą danych.

JAKIE KORZYŚCI DLA FIRM NIESIE BAAS ?

Jedną z licznych zalet takiego rozwiązania jest elastyczność, typowa dla usług w chmurze. Jest ona odpowiedzią na problem rosnącej liczby przechowywanych danych i dylematu, czy lepiej kupować kolejne nośniki, czy usunąć część zapisanych informacji. W wypadku BaaS żadna z tych opcji nie jest konieczna.

Dzięki rozciągliwości chmury, możemy w każdej chwili zwiększyć bądź zmniejszyć przestrzeń, którą chcemy przeznaczyć na nasz backup. To przede wszystkim ogromna zaleta dla szybko rozwijających się firm, którym często trudno jest oszacować precyzyjne zapotrzebowanie na infrastrukturę do zabezpieczania danych. BaaS zwalnia je z wcześniejszego planowania, zakupu sprzętu oraz zatrudniania dodatkowych pracowników do ich obsługi.

Dla takich firm istotna jest także druga korzyść wynikająca z backupu w chmurze – nie musimy opracowywać logistyki kopiowania i przechowywania danych na fizycznych nośnikach. Wykonywanie tradycyjnego backupu wymaga planowania tak, aby nie wpływało to negatywnie na codzienne funkcjonowanie przedsiębiorstwa, a także wygospodarowania bezpiecznego miejsca na przechowywanie kopii. Takie rozwiązanie to też oszczędność pieniędzy, które musielibyśmy przeznaczyć na przestrzeń oraz zabezpieczenie zapisanych nośników fizycznych.

W większych przedsiębiorstwach, dla których te aspekty nie są tak problematyczne, BaaS stanowi efektywne dopełnienie procedur zabezpieczania danych. Zgodnie z zasadą 3-2-1 należy mieć zawsze trzy kopie backupu i to z zastosowaniem dwóch różnych technologii, a jedna kopia powinna znajdować się w innym miejscu niż dwie pozostałe – najlepiej poza przedsiębiorstwem. Dołączając backup w chmurze, do tego który już posiadamy fizycznie, spełniamy jednocześnie dwa punkty reguły 3-2-1. Przechowywanie jednej kopii w oddzielnym miejscu odnosi się oczywiście do zabezpieczenia na wypadek wystąpienia pożaru, bądź innego nieszczęśliwego zdarzenia, które mogłoby zniszczyć fizyczne nośniki. Przetrzymywanie kopii w chmurze gwarantuje nam całkowite zabezpieczenie przed takim zagrożeniami.

DLACZEGO BAAS W OKTAWAVE?

Poza oczywistymi zaletami BaaS, ten zapewniany przez Oktawave, wyróżnia się przede wszystkim swoją wydajnością. Zastosowanie w usłudze backupu przyrostowego wiecznego, pozwala osiągnąć niskie RPO i RTO. Metoda ta sprawia, że po wykonaniu pełnego backupu startowego możemy następnie kopiować jedynie te bloki, które uległy zmianie. Nie musimy za każdym razem wykonywać pełnej kopii. W związku z tym nie obciążamy naszej sieci, zmniejszamy ilość czasu i transferu koniecznego do wykonania kopii, a także znacznie obniżamy koszty przeznaczane na przestrzeń dyskową.

W celu jeszcze większej oszczędności, system monitoruje i usuwa duplikujące się w kolejnych kopiach przyrostowych bloki danych. Usługa pozwala nam planować m.in. częstotliwość wykonywania kolejnych backupów i to, po ilu przyrostach usunąć starą kopię, abyśmy mogli optymalnie wyważyć RPO, RTO oraz wykorzystywany storage.

Dzięki takiej usłudze możemy zapomnieć o wykonywaniu backupu na własną rękę. Po zdefiniowaniu wytycznych proces jest wykonywany automatycznie. Ustawiamy, odpalamy i robimy swoje. Bez opracowywania strategii backupowej czy ponoszenia wydatków na zakup dodatkowego sprzętu.

Chcesz zadbać o bezpieczeństwo swojej firmy? Masz pytania lub potrzebujesz konsultacji? Napisz do nas: sales@oktawave.com

Ostatnie wpisy

Może zainteresują Cię także…