Co to jest chmura hybrydowa?

Technologia chmur obliczeniowych intensywnie się rozwija. Nowe rozwiązania udoskonalają cloud computing i niosą ze sobą jeszcze więcej korzyści dla biznesu. Co jednak ciekawe, chmura hybrydowa nie jest nowością. Wdraża się ją już od dłuższego czasu, a w wielu branżach uznawana jest za rozwiązanie dające największą elastyczność. 

Aby zrozumieć pojęcie chmury hybrydowej, trzeba poprawnie definiować inne modele cloud computingu tj. Chmurę publiczną i prywatną. Hybrid cloud jest bowiem połączeniem obu tych modeli. Oznacza to, że użytkownik korzysta zarówno z zasobów chmury prywatnej (infrastruktury i aplikacji), jak i tych znajdujących się w chmurze publicznej. Należy więc krótko wyjaśnić, jakie zachodzą między nimi różnice. 

Chmura publiczna to model, w którym dostęp do zasobów chmury jest nieograniczony. Aby korzystać z usług, użytkownik musi być jedynie podłączony do internetu. Taką chmurą są choćby usługi google (gmail, google docs). Chmura prywatna charakteryzuje się natomiast ograniczonym dostępem. Stanowi część infrastruktury firmy, w której pozostałe działy są klientami chmury. Hybrid cloud łączy oba te modele. 

Jak działają chmury hybrydowe? 

Chmura hybrydowa stanowi najczęściej połączenie wydajnych zasobów wewnętrznych z posiadanymi już zasobami firmowymi. Klient korzysta więc z mocy obliczeniowej i aplikacji udostępnianych przez zewnętrznego dostawcę, jednocześnie przechowując kluczowe dane na firmowych serwerach. 

Hybrid cloud wiąże się zatem z możliwością korzystania ze środowisk optymalnie dopasowanych do potrzeb konkretnej firmy i to bez inwestycji w ulepszanie własnej infrastruktury. Warto w tym miejscu podkreślić, że chmura hybrydowa to nie tylko połączenie prywatnych serwerów z publicznymi, ale również integracja sprzętu (w przeciwieństwie do multicloud, który nie obejmuje warstwy sprzętowej). Klient może płynnie skalować zasoby obliczeniowe, nie ponosząc z tego tytułu dużych kosztów inwestycyjnych; nie musi opracowywać infrastruktury, która zaspokoi potrzeby krótkoterminowe. 

Chmura hybrydowa to także sposób na zmniejszenie ryzyka uszkodzenia lub utraty danych. Jest to możliwe dzięki temu, że kluczowe dane są przechowywane na prywatnych serwerach, a inne procesy obsługiwane za pomocą chmur publicznych. Klient korzysta więc z wydajnych zasobów wirtualnych, które może dowolnie skalować, ale jednocześnie nie musi martwić się bezpieczeństwem danych. 

Dla kogo jest chmura hybrydowa? 

Chmura hybrydowa to rozwiązanie, które sprawdzi się w niemal każdej firmie. Tyczy się to także startupów. I chociaż ograniczony budżet początkującego przedsiębiorstwa skłania do wniosku, że najlepszym wyborem są chmury publiczne, niekoniecznie jest to prawdą. Hybrid cloud jest inwestycją w rozwój firmy, która już na początku jej działalności powinna być priorytetem. Im szybszy rozwój, tym większe zyski. 

Oczywiście rozwiązania hybrydowe powinny być wprowadzane stopniowo i to niezależnie od firmy. Najlepiej, jeśli procesem wdrażania zajmą się profesjonaliści, którzy potrafią poprowadzić poszczególne etapy tak, aby bieżąca praca przedsiębiorstwa nie została przerwana. Takie rozwiązania opracował m.in. Oktawave. 

Chmura hybrydowa to także naturalny krok w rozwoju firm, które dotychczas korzystały z własnej infrastruktury, ale dziś zauważają, że nie jest ona już wystarczająco wydajna i nie spełnia wszystkich potrzeb. 

Hybrid cloud to również rozwiązanie dla przedsiębiorstw ceniących sobie elastyczność, która – warto to podkreślić – może się przełożyć na obniżenie stałych kosztów. Klient nie tylko dostosowuje zasoby do swoich potrzeb, niezależnie od okresu działalności, w jakim się znajduje, ale płaci tylko za rzeczywiście wykorzystaną moc. Firma, dobrze zarządzając chmurą hybrydową, może wiele zaoszczędzić, jednocześnie zwiększając swoją efektywność. 

Chmura hybrydowa sprawdza się także w działalności największych przedsiębiorstw, które dysponują nie tylko już opracowaną i sprawdzoną infrastrukturą, ale ze względu na przechowywane dane, chcą zwiększyć ich bezpieczeństwo. 

Budowa i zarządzanie chmurą hybrydową 

Budowa chmury hybrydowej wiąże się z pewnymi problemami, a najczęstszym z nich jest kompatybilność. Poszczególne rozwiązania informatyczne mogą nie być ze sobą spójne i w związku z tym wydajność firmy spadnie, chociaż powinna wzrosnąć. Integracja danych musi więc przebiegać automatycznie między serwerami firmowymi i zewnętrznymi. Aby tak się stało, konieczne może być wprowadzenie dodatkowych rozwiązań. 

Chmura hybrydowa, niezależnie od rodzajów i ilości komponentów, powinna być jednorodna. Oznacza to, że zarządzanie i orkiestracja dysponowanymi zasobami musi obejmować procesy takie jak monitorowanie i automatyzacja. 

Strategia zarządzania chmurą hybrydową powinna zakładać także podział zasobów… Ludzkich. Firma, decydując się na wdrożenie nowych rozwiązań, musi zadbać o to, aby osoby odpowiedzialne za obsługę chmury były w tej kwestii przeszkolone. Pojawia się też konieczność opracowania strategii opartej na współpracy poszczególnych działów (niezależnie od tego, z jakich zasobów chmury korzystają). Na szczęście nie jest to duże wyzwanie, jeśli chmura hybrydowa wprowadzana jest etapowo, a dostawca oferuje pełne wsparcie. 

Źródła: link do raportu